wtorek, 22 lipca 2014

34. Popperfoto, czyli archiwum stworzone z prawdziwej pasji

Paul Popper. Założyciel POPPERFOTO

Czeski dziennikarz i redaktor, który w latach młodości wyemigrował do Londynu.

Dzięki zbudowaniu profesjonalnych relacji z wieloma europejskimi fotografami oraz dzięki swoim dziennikarskim umiejętnościom, udało mu się założyć ciekawą, jak na swoje czasy, instytucję - połączenie agencji literacko-fotograficznej z archiwum gromadzącym zdjęcia. Działalność agencji (zbieranie zasobów, archiwizowanie, katalogowanie) rozwijała się przez niemalże trzy czwarte wieku.Sam Paul pisał, tworzył, a także robił zdjęcia, natomiast jego żona Eryka zajmowała się ich dystrybucją i sprzedażą.  Miłość pary do wszystkiego co brytyjskie miał kilka ciekawych konsekwencji:  jedną z nich jest zmiana nazwiska na Bentley - nazwę ich ulubionego, brytyjskiego samochodu osobowego.

Małżeństwo wniosło znaczący wkład w poszerzenie i rozbudowanie zawartości biblioteki przez przejęcie Exclusive News Agency i znaczące wzbogacenie kolekcji zdjęć o m.in: 
  • kolorowe obrazy z okresu II wojny światowej;
  • fotografie angielskiego mody, transportu i rozrywki z pierwszej połowy XX wiek;
  • w ogromną liczba zdjęć monarchii brytyjskiej. 
Po śmierci Paula Poppera w 1969 roku, firma została sprzedana i w ciągu kolejnych dwóch dekad wielokrotnie zmieniała właścicieli.

Na tę ciekawą personę natrafiłam przeglądając zasoby wydawnictwa Getty Image, które gromadzi miliony (strona podaje, że obecnie w archiwum znajduje się ich 85 000 000 !!) zdjęć i wydaje je w formie ciekawych, tematycznych albumów. Na stronie www.gettyimages.com znajdziecie katalogi w cyfrowej postaci, które możecie przeglądać do woli. Niestety zakup pojedyńczego zdjęcia jest stosunkowo drogi, jednak niektóre ze zdjęć, możecie odnaleźć bez znaków wodnych i w dobrej rozdzielczości, opublikowane przy okazji rożnych artykułów. Zachęcam do pobuszowania w tym serwisie,  bo można znaleźć prawdziwe perełki. 

Poniżej przestawiam Wam mój wybór:Pablo Picasso ze swoją pierwszą żoną Olgą Khoklovą, 1919 r.
Brytyjskie pracownice fabryki podczas przerwy na plaży w Kornwalii, 1943 r. 
Amerykańscy żołnierze w paryskiej kawiarni, 1944 r. 
Powrót z wojny, Anglia 1945 r.
Londyn. Amerykański żołnierz cieszy się z zakończenia wojny, 1945 r.
Pin-up girl - Bettie Page, 1954 r. Zdjęcie: Bunny Yeager
Aktorka Grace Kelly, 1956 r. 
Siedemnastoletnia aktorka i modelka Twiggy, 1966 r. Zdjęcia pochodzą z archiwum Popperfoto. Getty Images. W większości przypadków autor jest nienznany.

2 komentarze:

  1. Dzięki za ten tekst! Już wiem jak spędzę wolne chwile w pracy. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam klimat tych lat! <3 Takie potańcówki musiały być świetne :D

    OdpowiedzUsuń