czwartek, 13 czerwca 2013

13. RetroModa: biustonosz kiedys i dzis


Biustonosz zawsze miał krój odpowiadający krojowi bluzki i ulegał zmianom zgodnie z trendami w modzie. W 1900 roku podkreślał wcięcie w pasie. Następnie stanik sięgał do talii, a u jego dołu znajdowała się krótka baskinka. Usztywniano go wtedy dodatkowo z tyłu i z boku fiszbinami. Dopiero w późniejszych latach XX w. stał się miękki, ozdobny i PRAKTYCZNY.
 

Pierwszy biustonosz powstał w 1903 roku za sprawą lekarki Gaches Saraute. Do najlepszych konstrukcji biustonoszy zaliczano wówczas również tzw. „calimaste” projektu polskiej lekarki – Hryniewicz.



W latach 20. biustonosz był w dalszym ciągu dość  szeroki i obejmował szczelnie klatkę piersiową.
 
 



Lata 30. zapoczątkowały nowy trend – uwypuklanie każdej z piersi osobno, zaś zapięcie przeniesiono z przodu do tyłu.
 
 
 


Lata 40. były przełomowe dla biustonosza. Pojawiły się tzw. „połówkowe” biustonosze, które na celu miały uniesienie biustu. Był to prawdziwy zwrot w sposobie noszenia staników, zapoczątkowany przez Brigitte Bardot (stąd używana do dnia dzisiejszego nazwa „bardotka”). Nowością były również biustonosze bez ramiączek, zaś w obwodach zaczęto używać elastycznych gum.

 
 
 

Lata 50. oraz 60. nadały piersiom formę stożkową. Za sprawą ruchów feministycznych biustonosz stał się wyrazem wolności.

 
 
 

Powrót do natury w każdym calu zafundowały lata 70. Powstały wtedy m.in. biustonosze, których zadaniem było uwidocznienie ... sutków.


 

Modę noszenia biustonosza jako odzieży „wierzchniej” zapoczątkowała w latach 80. Madonna. Bistonosz stał się w tamtych czasach symbolem buntu i wyzwolenia.

 

Odkąd pamięcią sięgnąć (przynajmniej moją – tj. od lat 90.) wyznacznikiem luksusu była marka Triumph. Być może dlatego, że jest niemiecka, a jak wiadomo, to, co niemieckie jest zawsze lepsze, a może dlatego, że wówczas na rynku nie było żadnej lepszej marki, która mogłaby z Triumphem konkurować. Sama pamiętam, kiedy na naste urodziny dostałam od taty pierwszy stanik, Triumpha właśnie. Do dziś trzymam go w szufladzie, jak całą masę sentymentalnych bibelotów ;)

Jednak te czasy odeszły do lamusa. Może nie dla wszystkich, ale dla ok. 10% uświadomionych Polek, które korzystają z usług brafiterki i zamiast chować się za zasłoną przymierzalni, dumnie wypinają pierś, nosząc dobrze dopasowany biustonosz.

Biustonosz taki powinien:

·         obejmować całą pierś tj. od mostka do połowy pachy, gdzie powinna „celować” fiszbina,

·         przylegać w mostku,

·         podtrzymywać biust, tj. być w miarę ciasny (po zmierzeniu na wydechu odejmujemy 5cm i to jest nasz obwód)



Powyższych warunków biustonosze Trimpha z reguły, niestety, nie spełniają. Podobnie zresztą jak te kupowane na bazarach, czy w innych sieciówkach.

 

 
Obecnymi pionierami biustonoszowymi są marki brytyjskie tj. Freya, Fantasie, Panache, Cleo.
 

 

Jednak i nasze rodzime firmy, takie jak Dalia, Onlyher, Kris Line, czy Konrad są godne polecenia.
 
Jeśli macie jakieś pytania, chętnie na nie odpowiem :)
 
Pozdrawiam,
Agnieszka

3 komentarze:

  1. Witam,
    czytam i ....dziękuje za Wasza stronę
    pozdrawiam
    Jaro

    OdpowiedzUsuń
  2. Justyna Abramska15 września 2019 13:43

    O historii biustonoszy można napisać niejedną książkę tak burzliwa jest ich historia. Zresztą ten element damskiej bielizny jest po prostu nieodzowny w dzisiejszych czasach. Oczywiście ja zebrałam swoje najlepsze i tutaj wszystkie biustonosze są naprawdę najwyższej jakości. Bynajmniej ja takie lubię nosić.

    OdpowiedzUsuń
  3. To jest naprawdę bardzo ciekawa historia jak tak niewinna część garderoby zmieniała się na przestrzeni lat. Dawniej proste i najzwyklejsze biustonosze, a teraz wiele różnych kolorów, wzorów i rodzajów. Jedne panie wybierają klasykę, a inne bardziej erotyczne wzory, a nadal funkcja ta sama.

    OdpowiedzUsuń